2011. június 11.

A kiengesztelődés keresztje

Lk 23:34
"Jézus pedig így könyörgött: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.”

A Golgotán három kereszt állt. A jobb és baloldali keresztre két bűnözőt feszítettek fel, középre a bűntelen Megváltót, Isten Fiát, Jézus Krisztust. Az evangéliumból idézett mondat ezen a középső kereszten hangzott el, ami mutatja, hogy a középső kereszt az Isten kiengesztelődésének keresztje – az a kereszt, ahol Isten elengedte a haragját, hogy megbocsáthasson.
Wass Albert Nagypénteki sirató c. versében drámai módon ábrázolja e három keresztet a magyarság sorsában:
Majd, ahogy az idő telik,
mint ki dolgát jól végezte:
Nagypéntektől Nagypéntekig
térdelünk a kereszt alatt
húsvéti csodára lesve.
Egyszer a jobbszélső alatt,
másszor a balszélső alatt,
éppen csak hogy a középső,
az igazi, üres marad.
Nincsen is keresztfánk közbül,
nem térdel ott senki, senki.
A mi magyar Nagypéntekünk
évszázadok sora óta
évszázadok sora óta
ezért nem tud Húsvét lenni. (Részlet)

Amikor itt állunk a kereszt alatt ez a kérdés szegeződik szembe velünk: ez itt egy baloldali kereszt? Nem. Mert a baloldali kereszten nincs se megváltás, se kiengesztelődés. Vagy talán a jobboldali kereszt? Nem. Mert a jobboldali kereszten sincs megváltás és kiengesztelődés. Csak akkor van megváltás, kiengesztelődés és feltámadás, ha ebben a keresztben a Krisztus megváltó keresztjét csodáljuk, állunk alatta és szól rólunk, és szól a magyarságot is igazságtalanul golgotás sorsba kényszerítőkről: „Bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.”

Úgy állunk itt, mint akik nem felejtünk. Nem felejtjük az igazságtalanságot. De nem azzal a krisztusi evangéliumot nélkülöző mondattal, hogy „Megbocsátok, de nem felejtek.” Ha fölnézünk a golgotai keresztre, a Krisztussal történt ordító igazságtalanságra és a Krisztusban megszólaló megbocsátásra, az Isten kiengesztelődésére – akkor azt mondjuk: nem felejtünk; nem felejtünk, azért, hogy megbocsáthassunk. „Bocsáss meg nekik mert még mindig nem tudják mit tettek.”


(Gyál, Jálics domb, ökumenikus megemlékezés a Trianoni békediktáturmra)

Nincsenek megjegyzések: